Congrats to Our Winners!
Spring Match Play Final Bracket - 2024
First Place - Steve Korn
Second Place - David Schaare
Third Place - Kurt Kroeper
Two-Person Polar Bear Golf Tournament
Saturday, February 3, 2024 – Charleston Springs South
First Place Gross – Brian Gross & Patrick Sharpe (66)
Second Place Gross – John Welch & Jack O’Connor (69) – not pictured
First Place Net – Jordan Mouton & Patrick Boyle (64) - Match of Cards
Second Place Net – Jay Kipp & John Croak (64) – not pictured
Fall Match Play
First Place - Joseph Maratta
Second Place - Dan Skurat and son
Third Place - Mike Melody
2023 Jersey Devil Tournament Results
First Place Gross - Sean Kilgannon/David Brown
Second Place Gross - Michael Butler/John Welch
First Place Net - Michael Melody/Kevin Stroebel
Second Place Net - Zach Misischia/Esteban Lopez
Children's Division
1st Place Children Division - Taryn Radsniak
2nd Place Children Division - Shirly Liu
1st Place Children Division - Tyler Abeles
2nd Place Children Division - Luke Arnao
Junior Division
1st Place Junior Division - Charlotte Reid
2nd Place Junior Division - Morgan Tyhanic
1st Place Junior Division - Jacob Simpson
2nd Place Junior Division - Jacob Diamond
Senior Division
1st Place Senior Division - Leah Krampert
1st Place Senior Division - Finian Healey
2nd Place Senior Division - Ben Jacobson
Charleston Springs Course Championship
Champion Flight - Kevin Silvestri
A Flight - Rich Lippert
B Flight - Matthew Cope
C Flight - Kevin Hunt
Howell Park Course Championship
Champ Flight - Kevin Silvestri
A Flight - Scott Carone
B Flight - Mike Malley
C Flight - Dennis Appelt
Shark River Senior Championship
1st Place – Brian Sexton 142
2nd Place – John Bennett 146
See complete results.
High School Two-Person Team Tournament
Winning teams Daniel Cassidy & William Welsh and Joseph Aiello & Patrick Sharpe will be honored and presented trophies at the Board of Recreation Commissioners' August 7th meeting.
Hominy Hill Course Championship
Champ Flight Champ Kurt Kroeper & Runner Up Ron Varrial
A Flight Champ Michael Mangan & Runner Up Greg Clark
B Flight Champ Ken Maher & Runner Up Jason Seymour
Two Person Team Scramble
First Place Net - Shane Boyce & Rich Hecht – 58 (no photo)
Second Place Net - Jonathan Obecny & Jesse Nogel - 62
Third Place Net - Jeff Schoolcraft & Rick Vandeventer (not pictured) – 63
First Place Gross - Stephen Flury & Patrick Day - 62
Second Place Gross - Joe Marratta & Dan Falzarano (not pictured) - 65
Third Place Gross Tom Riccoboni & Glenn Vogel - 67
Closest To Pin: Jonathan Obecny - 4’1”
2023 Shark River Club Championship
Champ Flight Kevin Silvestri
A Flight Raj Manteena
B Flight Bill Feehan
C Flight Doug Bramson
See 2023 Shark River Club Championship Bracket Results.
Back to Tournament page.