Golf Tournament Winners


Congratulations to our Winners! 

Two-Person Scramble

Low Net   

Andrew Thomas & Ric Martel

First - Andrew Thomas/Ric Martel-64

Second - Mike Demaio/Arnold Mastellone-65

Third - Doug Craig/Steven Craig-65

Low Gross  

Mike Bender & Jesse Fassen-

First - Mike Bender/Jesse Fassen-66

Tom Riccoboni & Doug Lynch

Second - Tom Riccoboni/Doug Lynch-69

Mike Butler & John Butler

Third - Mike Butler/John Butler-70

Closest To Hole Winners 

Craig Dolan

Craig Dolan - 7th Hole- 7’6”

Fred Igarta

Fred Igarta - 3rd Hole- 20 ’3”

Team Championship - Best Ball Winners

Low Gross 

first low gross

First - James Dufficy/Barry Collins - 65

Second Low Gross

Second - Jerrold Puso/Mark Leimbach - 73

Third - Scott Sayers/Mike Herrick - 73

Low Net 

First Low Net

First - Tom Desanctis/Tom Duffy - 61

Second Low Net

Second - Scott Matthews /Daniel Skurat - 65

Third - Mike Farber/Ethan Lee - 65

Ladies Scramble Winners

Michelle Codispoti and Lynn Basile

First Place: Michelle Codispoti and Lynn Basile 

Second Place: Pat Ward and Pat Abbott – no picture

Patricia Skinner; Patricia Skudder and Rachel Cunningham

Third Place: Patricia Skinner, Patricia Skudder and Rachel Cunningham 

See Grand Slam Championship Final Standings

Charleston Springs Course Championship

Rich Slagle

Championship Flight Winner Rich Slagle

Justin Argyriou

Championship Flight Runner Up Justin Argyriou

Scott Mattthews

A Flight Winner Scott Mattthews

Edgar Alexander

A Flight Runner Up Edgar Alexander

Eric Mawer

B Flight Winner Eric Mawer

Ken Gerard

B Flight Runner Up Ken Gerard

Jeff Schoolcraft and Tarik Hussain

C Flight Winner Jeff Schoolcraft and Runner Up Tarik Hussain

See complete Match Play Results 

Junior Championship Results  

Senior Boys Division: 
1st Bobby Greer
2nd Greg Jasinski
3rd Zach Mueller

 Bobby Greer and Greg Jasinski
(l to r) Bobby Greer and Greg Jasinski

Junior Girls Division: 
1st Jessica Brehm
2nd Riley Lawrence
3rd Lily Formichella

L. Formichella 3rd_J. Brrehm 1st_R. Lawrence
(l to r) Lily Formichella, Jessica Brehm and Riley Lawrence


Junior Boys Division: 
1st Ethan Lee
2nd Shane Darby
3rd Patrick Scenna

(l to r) Patrick Scenna, Ethan Lee and Shane Darby
(l to r) Patrick Scenna, Ethan Lee and Shane Darby

Children Girls Division:  
1st Eliana Kim
2nd Dylann Lawrence
3rd Remy Mander

   E. Kim    D. Lawrence
      Eliana Kim                                                     Dylann Lawrence

Children Boys Division:  
1st Nicholas Brown
2nd Calvin Kirchner
3rd Andrew Torregrossa

Andrew Torregrossa, Nicholas Brown and Calvin Kirchner
(l to r) Andrew Torregrossa, Nicholas Brown and Calvin Kirchner
 

See Grand Slam Championship Standings 

Shark River Course Championship

Champion Flight Winner Fulgoni & Runner Up Herrick

Champion Flight Winner Lou Fulgoni & Runner Up Mike Herrick

A Flight Winner Reed & Runner Up Yagiello

A Flight Winner John Reed & Runner Up Stan Yagiello

B Flight Winner Yarnall & Runner Up Bartlett

B Flight Winner Corky Yarnall & Runner Up Jim Bartlett

C Flight Winner Schoolcraft & Runner Up Connor

C Flight Winner Jeff Schoolcraft & Runner Up Joe Connor

See complete Match Play results.

Hominy Hill Course Championship

Champ Flight Winner Richard Slagle

Champion Flight Winner Richard Slagle

Champion Flight Runner Up David Warncke

Champion Flight Runner Up David Warncke

 A Flight Winner Daniel Skurat

A Flight Winner Daniel Skurat

A Flight Runner Up Edgar Alexander

A Flight Runner Up Edgar Alexander

B Flight Winner Jim Bartlett & Runner Up Dan Verzes
(pictured l to r, Verzes & Bartlett)

B Flight Winner Jim Bartlett & Runner Up Dan Verzes

 C Flight Winner Edward Murawinski

C Flight Winner Edward Murawinski

C Flight Runner Up William Malek

C Flight Runner Up William Malek

See Match Play Results

Howell Park Course Championship

Championship Flight Winner Rich Slagle and Championship Runner Up Jim Dufficy

Championship Flight Winner Rich Slagle and Championship Runner Up Jim Dufficy 

(r to l) A Flight Winner John Reed and A Flight Runner Up Charlie Lupardo

 A Flight Winner John Reed and A Flight Runner Up – Charlie Lupardo

(r to l) B Flight Winner Jim Bartlett  and B Flight Runner Up Ken Gerard

B Flight Winner Jim Bartlett  and B Flight Runner Up Ken Gerard 

 (r to l) C Flight Winner Roy Cobb and C Flight Runner UP – Jeff Schoolkraft

  C Flight Winner Roy Cobb and C Flight Runner UP – Jeff Schoolcraft

See the results of the Howell Park Course Championship 

2017 Four-Club Tournament Winners

Four Club Winners

Men   
First Place - Ed Tranchina (46) Match of Cards on #13, 3-Wood, 6-Iron,  9-Iron & Putter
Second Place  - G.J. Homefield (46) 4-Hybrid, 8-Iron, G-Wedge & Putter
Third Place - Nick Tranchina (48)  3-Wood, 8-Iron, P-Wedge & Putter

Woman  
First Place - Michele Demaree (58) 3-Wood, 6-Hybrid, U-Wedge & Putter

Monmouth County Amateur Championship

Logan Sabins
First Place - Logan Sabins 

David Warncke
Second Place - David Warncke 

Lou Fulgoni
Third Place - Lou Fulgoni

Men's 40+ Open Tournament

40 to 49  
Low Gross - Mike Feliton 77
Low Net - GJ Homefield 73


50 to 59 
Low Gross - Richard Lippert 75 
Low Net - Scott Matthews 70


60 Plus  
Low Gross - Jack George 76
Low Net - Richard Hooyman 68


Longest Drive - David Wren

Closest to the Pin - Jim Woods 5’6” 

 

 Match Play Tournament  

Match Play Winners 2017
(l to r) Joe Auci (3rd) Matt Kronisch (1st) Ken Lemunyon (2nd) 

See the results of the 2017 Match Play Tournament.  

 

 

Polar Bear Golf Tournament Winners:

polar_bear_golf_tournament_winners_2017
Eric Hill, Kathleen Smith & Larry West

See the results of the 2017 Polar Bear Golf Tournament